Dnes je 22.10.2017, svátek má Sabina.

Třídíte BIO odpad??

Úvodní strana » Archiv článků » Třídíte BIO odpad??

Třídíte BIO odpad??

Třídíte odpad? Jistě, že odpovíte ano, alespoň něco třídíte. Třídíte odpad z kuchyně? Tady už je to slabší.

Po opakovaných rozborech směsných odpadů jsme zjistili velké rezervy v třídění kuchyňského odpadu. Do popelnic se vyhazuje přes 50% biologických zbytků z kuchyně, které mají skončit buď v kompostu nebo v hnědé bionádobě.

Začněte třídit i bioodpad z kuchyně!!! Nejtěžší je začít. Sežeňte si menší nádobku cca do 3 l, např. misku nebo kyblík, do kterých budete průběžně dávat slupky od zeleniny či ovoce. Odpad nezapáchá ani po týdnu, jelikož v kuchyni nemá optimální podmínky k rozkladu. Nahodile se mohou vyskytnout malé mušky. Poté můžete obsah misky vyhodit na kompost nebo do bionádoby. Pokud bionádobu nemáte, objednejte si ji na obecním úřadě.

Co patří do BIO nádoby a na kompost:

Slupky z ovoce, zeleniny, sáčky od čaje, kávová sedlina, skořápky od vajec či ořechů, zbytky jídla (brambory, rýže, těstoviny, knedlíky, pečivo), zvadlé květy.

Co nepatří do BIO nádoby a na kompost, ale do směsného odpadu:

Maso, kosti, prošlé mléčné výrobky (jogurt, tvaroh, mléko, sýr atp.), omáčky.

Průměrně vyprodukujete kolem 200 kg směsného odpadu na osobu za rok. Pokud budete správně třídit i kuchyňský odpad, obec ušetří až 50% nákladů za likvidaci zbytkových odpadů, což se projeví ve výši poplatku za odpad, který platíte.

Začněte třídit bioodpad z kuchyně již dnes.

Informace | Autor: Pavla Bezová | zveřejněno 19.04.2016