Dnes je 20.7.2018, svátek má Ilja.

Cholina zavádí popelnice na tříděný odpad

Úvodní strana » Archiv článků » Cholina zavádí popelnice na tříděný odpad

Cholina zavádí popelnice na tříděný odpad

Od července budeme v Cholině najíždět na nový systém nakládání s odpady. Díky poptávkovému řízení na nového dodavatele služeb nakládání s odpady, zůstane cena za svoz prakticky stejná, byť hrozilo poměrně významné zdražení v řádech statisíců ročně. Navíc obec zná způsob, jak celou službu rozšířit a v konečném důsledku zlevnit.

První změnou je den, kdy se budou popelnice na směsný komunální odpad vyvážet. Nově to bude každá sudá středa v měsíci, a to od července. První svoz směsného odpadu (klasických popelnic) tedy proběhne 11. července 2018.

Další změnou je zavedení svozu tříděného odpadu, konkrétně plastů a papíru, přímo od jednotlivých domů. Pro přihlášení do tohoto sběrového systému potom stačí jediné -dostavit se do kanceláře Obecního úřadu Cholina a zakoupit si čárovým kódem označené barevné popelnice. Obě popelnice o velikosti 240 litrů se budou prodávat v sadě, která vyjde na 800 Kč, což je méně, než za kolik se dá v běžném obchodě pořídit jedna takováto nádoba.

"Když jsme vypsali poptávku na nákup těchto popelnic, strhla se mezi firmami, které tohle zboží dodávají, malá bouře. Pro Cholinu z toho vzešla velice zajímavá nákupní cena. Nyní je to v podstatě tak, že obec lidem prodá dvě popelnice za cenu jedné. Druhou popelnici dostanou občané zdarma jako poděkování, že budou třídit doma," upřesnila pro Cholinský list Pavla Bezová, starostka obce.

A to není všechno. Od nového roku potom budou registrovaní majitelé barevných popelnic platit méně za svoz odpadu. Rodina, která se zapojí do svážení plastů a papíru od domu, bude mít nárok na slevu z poplatku za sběr a svoz odpadu. Tato částka bude po zmíněné slevě činit 400 Kč na osobu, místo současných 444 Kč. Změní se nejspíš také základní cena za svoz, která bude činit 500 Kč a reflektuje skutečné náklady obce na odpadové hospodářství.

"Slevu jsme zavedli jako motivační prvek. Čtyřčlenné rodině se tak popelnice na tříděný odpad zaplatí již po dvou letech. K nepopulárnímu zdražení základní částky o 56 Korun jsme potom přistoupili po dlouhých letech z toho důvodu, že skutečné náklady na svoz se během let o něco zvýšily. Já ale věřím, že většina lidí si koupí popelnice na třídění a bude tak mít odpady naopak levnější," dodává Pavla Bezová.

Proč je potřeba se registrovat?

Každá popelnice na tříděný odpad nově dostane jedinečný kód, který bude sloužit pro evidenci a průběžné vyhodnocování sběru. Pro zapojení se je tedy třeba navštívit kancelář Obecního úřadu Cholina, kde za 800 Kč poplatník dostane 1 ks označené a evidované popelnice na plasty (žlutá) a 1 ks označené a evidované popelnice na papír (modrá). Novinkou je, že díky třídící lince, je možno do popelnice na plasty ukládat rovněž nápojové kartony, tzv. TetraPacky.

Registrace dále významně urychlí případné reklamace, kdy popelnice bude poškozena vinou pracovníků svozové firmy během vysypávání a manipulace s ní. Obec Cholina tak krok za krokem postupuje vpřed a nezavírá oči před potřebou chránit životní prostředí alespoň tak, jak je v silách nás všech.

Změny v odpadovém hospodářství přehledně

• Do konce roku 2018 se poplatky za odpady nijak nezvyšují.
  • Od 16. července si občané mohou na obci zakoupit dvojici popelnic na svoz plastů a papíru od domu za cenu 800 Kč za obě.
  • Od září bude probíhat zkušební svoz plastů a papíru z těchto popelnic systémem ?door to door? (tedy od jednotlivých domů).
  • Svozový den popelnic je nově vždy v sudou středu.
  • Svoz BIO popelnic zůstává v každé liché úterý.
  • Zastupitelstvo obce připraví novou vyhlášku o odpadech, kdy dojde k přepočítání poplatku za odpad. Nyní je výše tohoto poplatku 444 Kč na občana za rok.
  • Nově by měl být poplatek od 1. ledna 2019 stanoven na 500 Kč na občana za rok.
  • Domácnosti, které se zapojí do svozu plastů a papíru od jednotlivých domů, získají slevu z poplatku 100 Kč na každého člena domácnosti. Poplatek po slevě by tak činil 400 Kč na občana a rok.
  • Příští sběr velkoobjemového a nebezpečného odpadu bude v sobotu 15. září u budovy bývalé mlékarny.
  • Nově lze do popelnic a kontejnerů na plasty vhazovat rovněž nápojové kartony (TatraPacky), které měly doposud své vlastní sběrné nádoby. O konečné dotřízení se postará nová třídící linka svozové firmy.

Informace | Autor: Tomáš Ostřanský | zveřejněno 02.07.2018